Nie bądź obojętny - reaguj!

Aktualności

12.01.2021

Marta Alexiewicz

Zimą szczególnie potrzebujemy ciepła Twojego serca ?

Zima jest szczególnie trudnym okresem egzystencji dla zwierząt. Silne mrozy powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta. Inspektorat TOZ co roku ratuje setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia.

Dlatego zwracamy się z apelem aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Pamiętaj aby :

1. Zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.

2. Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – spuścić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów oczywiście na ogrodzonym terenie. Zapewnić mu dużo ruchu.

3. Podawać ocieploną wodę do picia, pozostawienie wody spowoduje jej zamarznięcie

4. Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.

5. Zabrać psa krótkowłosego do domu, a w przypadku wyjątkowych spadków temperatury wszystkie psy.

6. Pamiętaj, że koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami- zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym

7. U ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii – sukcesywnie je dokarmiaj w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności właściwą karmą.

8. Zwierzęta gospodarskie nie mogą pozostawać bez opieki w otwartym terenie – należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku stwierdzenia takiego faktu.

9. Zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy – o ile spotkasz porzuconego podczas mrozu psa lub kota pamiętaj o telefonie do właściwego urzędu. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada taki obowiązek na każdego obywatela R.P.

10. Wpłacić datek na schronisko dla bezdomnych zwierząt, które szczególnie w okresie zimowym jest przepełnione.

Zwracamy się do społeczeństwa o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy sami lub prosimy zawiadamiać wszelkie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce.

Wszelkie dane dotyczące naszych jednostek znajdziesz na stronie www. toz.pl

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE